Forum ogólne

Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Jarzęcki Andrzej ()
Liczba odpowiedzi: 10

Od nowego semestru planujemy aktualizację serwera i platformy Moodle do najnowszej wersji. Jest to również okazja do zmodyfikowania wyglądu i sposobu funkcjonowania samej platformy. Być może uda się również w końcu zintegrować platformę z innymi systemami uczelni co pozwoli (wreszcie) zautomatyzować proces zakładania kont użytkowników.

W związku z tym zapraszam wszystkich - zarówno Wykładowców jak i Studentów - do dyskusji, wyrażania opinii na temat wyglądu i funkcjonalności oraz zgłaszania propozycji nowych funkcji i ulepszeń. Zastanówmy się wspólnie jak zwiększyć atrakcyjność platformy i poszczególnych kursów oraz jak zachęcić Studentów i Wykładowców do aktywniejszego korzystania z jej dobrodziejstw.

W szczególności odpowiedzmy sobie na pytania:

  • co warto byłoby dodać do platformy, a które funkcje są nieprzydatne?
  • czy strona jest wystarczająco przejrzysta i czytelna, czy warto coś zmienić?
  • czy instrukcje korzystania ze strony są zrozumiałe?
  • które funkcje wymagają dodatkowego opisu?
  • no i ogólnie - co jeszcze możemy zrobić, żeby było lepiej uśmiech
W odpowiedzi na Jarzęcki Andrzej

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Szatrawska Izabela ()
Platforma jest doskonale przygotowana, jestem pod ogromnym wrażeniem! Instrukcje są świetne, wszystko jest przejrzyste, czytelne i niezwykle wygodne. Wszystko idealne! No, może czasem mi brakuje różnych kolorów czcionki, ale nie jest to niezbędne uśmiech Jestem zachwycona całością - zrobił Pan majstersztyk! Proszę mi wierzyć, mam spore doświadczenie z platformą Moodle uśmiech
W odpowiedzi na Szatrawska Izabela

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Jarzęcki Andrzej ()

Bardzo dziękuję, miło mi, że ktoś czasami jednak te instrukcje czyta uśmiech

Natomiast co do koloru czcionek, to zainstalowałem dwa edytory tekstowe, użytkownik ma możliwość wybrania potrzebnego edytora w Preferencjach w swoim Kokpicie, albo bezpośrednio w menu użytkownika - opcja Preferencje.

W części Konto użytkownika jest opcja Preferencje edytora. Mamy do wyboru Edytor HTML Atto (domyślny) który jest prostszy, ale pozwala chociażby na nagrywanie filmów, oraz Edytor TinyMCE HTML, który nie ma może tylu "bajerów", ale ma o wiele bardziej rozbudowane możliwości edycyjne, w tym kolory czcionek i kolory tła

Tak że można sobie wybrać taki edytor jaki jest potrzebny w danej chwili uśmiech

 

W odpowiedzi na Jarzęcki Andrzej

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Szatrawska Izabela ()
Fantastycznie! Już zastosowałam - od razu kurs nabiera (nomen-omen) kolorów uśmiech DZIĘKUJĘ! Teraz już jest wszystko co możliweuśmiech
W odpowiedzi na Jarzęcki Andrzej

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Malawski Marek ()
Panie Andrzeju, nie wiem czy dobrym pomysłem byłoby (jeśli możliwe), aby po kliknieciu linków do zasobów zewnętrznych, otwierały się one w nowej zakładce lub oknie. Wydaje się to sensowne, aby jednak pozostawać w Moodle, bo powrót po zagłebieniu się w treści linków zewnętrznych może być uciążliwy.
Pozdrawiam i dziękuję za możliwość korzystania z super platformy.
Marek Malawski
W odpowiedzi na Malawski Marek

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Szatrawska Izabela ()
Panie Marku, trzeba w ustawieniach WYGLĄD wybrać "w wyskakującym oknie" i wówczas będzie w oddzielnymuśmiech Pozdrawiam serdecznie Iza Szatrawska
W odpowiedzi na Szatrawska Izabela

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Jarzęcki Andrzej ()
Panie Marku, jest to możliwe ale problem jest dość złożony. Otwieranie linków w nowych zakładkach jest na pewno dla większości wygodniejsze, ale ja od początku starałem się uzyskać jak największą zgodność moodle ze standardami WCAG opisującymi wymagania wobec stron WWW pod względem dostępności (przykładowo dla osób niewidomych). A standardy te zalecają otwieranie linków w tym samym oknie, ewentualnie wyraźne wskazanie że link otwiera się w nowym oknie. Tak że coś za coś uśmiech
Ja osobiście jeżeli chcę otworzyć link w nowej zakładce korzystam ze środkowego klawisza myszy.
Oczywiście w swoich kursach mogą Państwo zarządzać linkami w sposób dowolny. Metoda zaproponowana przez Panią Izę jest jak najbardziej skuteczna z tym, że należy pamiętać że przeglądarki w większości blokują wyskakujące okna. Niby na razie dotyczy to okien pop-up i pop-under otwieranych za pomocą skryptów, ale okna wywoływane za pomocą odsyłacza też w sumie nie wyglądają najlepiej bo są bez menu i paska adresu. Tak w ogóle to obsługa linków w moodle jest trochę dziwna. Niby w opisie pola "wygląd" mamy wymienione opcje "w ramce" i "nowe okno" ale w samym rozwijalnym menu tych pozycji brak. Nie wiem czy to jakiś błąd systemowy, czy może bład samego layoutu strony. Kiedy będę miał trochę czasu zagłębię się w kod i sprawdzę uśmiech
Natomiast nic nie stoi na przeszkodzie w owieraniu w dowolny sposób linków umieszczanych w etykietach i opisach, bo tutaj możemy w czystym HTMLu wpisać co chcemy. Wystarczy przełączyć się w edytorze na edycję źródła HTML, znaleźć interesujący nas link (rozpoczynający się od <a href="coś tam coś tam"...) a następnie pomiędzy tagi a i href wstawić dodatkowy tag target="_blank". I to załatwia sprawę - link otworzy się w nowym oknie/zakładce uśmiech
Pozdrawiam serdecznie uśmiech

W odpowiedzi na Jarzęcki Andrzej

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Szatrawska Izabela ()
Fantastyczna podpowiedź!!! Dzięki ogromne!! uśmiech
I.Sz.
W odpowiedzi na Szatrawska Izabela

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Jarzęcki Andrzej ()
Jako się rzekło, podłubałem w kodzie i udało mi się to naprawić. W tej chwili opcjach linków w polu "wygląd" mamy już do dyspozycji opcje "w ramce" i "nowe okno".
Przy okazji przestawiłem wszystkie zewnętrzne linki na głównej stronie tak, żeby otwierały się w nowym oknie (zakładce) - ale dodałem wyraźne ostrzeżenie, że linki otwierają się w nowym oknie/zakładce. I wszyscy już będą szczęśliwi i zadowoleni. A w szczególności PARP i W3C uśmiech
W odpowiedzi na Jarzęcki Andrzej

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Paczek Mariusz ()
Witam serdecznie nie zostałem dodany do kursu ,,Metody statystyczne w zarządzaniu jakością SL-Z-2021 "
lub do ,,Projektowanie systemów zarządzania przedsiębiorstwem ML-Z-2021"
W odpowiedzi na Paczek Mariusz

Odp: Wygląd i funkcje platformy - dyskusja

Napisane przez: Jarzęcki Andrzej ()
Już jest OK. Po prostu tradycyjnie nikt admina nie poinformował o potrzebie dodania studenta do specjalności... puszcza oczko